تفاوت چیلر جذبی و چیلر تراکمی

تفاوت اصلی چیلر جذبی و چیلر تراکمی

فرق اصلی چیلر جذبی و چیلر تراکمی در ژنراتور آنهاست. چیلر جذبی با استفاده از گرمای مشعل و یا گرمای ناشی ازچرخش آب با بخار داغ ، سیکل تبرید را با لیتیم بروماید طی می نماید. در این سیکل لیتیم بروماید در فشار بسیار کم ( بین یک دهم تا یک صدم اتمسفر) تبخیر و مجددا تبدیل به مایع می شود و در این فرآیند گرما را از آب در چرخش میگیرد و اب سرد می شود ( چیلد واتر). به همین دلیل و به زبان ساده تر چیلرهایی که از گرما برای سرد گردن آب استفاده میکنند چیلر جذبی نامیده می شوند. همه چیلرهای جذبی در موتورخانه قرار دارند و بیشتر آنها برای خنک شدن کندانسور به برج خنک کننده احتیاج دارند. با همین مشخصات ساده شما متوجه می شوید که آیا چیلر شما جذبی است یا خیر؟ در مقابل چیلرهای تراکمی سیکل تبریدشان با استفاده از کمپرسور( بوسیله برق) و گاز درون آن طی می شود. بهمین دلیل درصورتی که چیلر شما کمپرسور دارد حتما چیلر تراکمی است.

اصول نگهداری چیلر جذبی چیست؟

نگهداری چیلر جذبی حتما باید به متخصص چیلر جذبی سپرده شود. با این وجود جهت آشنایی خوانندگان محترم این متن چالشهای نگهداری چیلر جذبی به طور مختصر گفته میشود. جهت نگهداری چیلر جذبی پایش و کنترل مداوم برج خنک کننده لازم و ضروری است. از آنجایی که برج خنک کننده وظیفه سرد کردن دمای کندانسور چیلر را بعهده دارد، هرگونه بی توجهی به آن می تواند چیلر را دچار مشکل و یا حتی خسارتهای هنگفت مالی بنماید. دمای خط رفت و برگشت برج خنک کننده روی اغلب چیلرهای جذبی بین 29 و 33 درجه تنظیم میشود. دمای بالاتر باعث عدم خنک شدن کافی کندانسور و در نتیجه عدم تکمیل سیکل تبرید لیتیم بروماید شده و در نتیجه به گرم شدن آب خروجی چیلر منتهی شود. از طرفی سرد شدن بیش از حد برج خنک کننده و مخصوصا پایین آمدن دما به زیر 21 درجه سانتی گراد موجب کریستال شدن لیتیم بروماید در سیکل تبرید چیلر جذبی منتهی میشود. نگهداری دقیق و پایش دمای برج یکی از ساده ترین و البته مهمترین نکات در نگهداری چیلر جذبی است. همچنین پایش و کنترل میزان خلاء ، پایش و کنترل کیفیت لیتیم بروماید ، چک کردن پمپ های داخلی چیلر و همچنین دقت زباد در کارکرد چیلر در شروع و پایان فصل ( زمانهای خطرناک برای چیلر جذبی) از نکات مهم محسوب میشود.

 

اصول نگهداری چیلر تراکمی چیست؟

چیلرهای تراکمی به دو نوع آب خنک و هوا خنک تقسیم بندی می شوند. چیلر های تراکمی هواخنک همیشه در پشت بام و فضای آزاد قراردارند که بوسیله فن و هوا خنک میشوند. اصولا این نوع چیلرها نیاز کمتری به نگهداری نسبت به چیلرهای تراکمی اب خنک دارند. نکات مهم در نگهداری چیلر تراکمی هوا خنک ، توجه به میزان فشار گاز و همچنین نحوه کارکرد کندانسور می باشد. درصورتی که فشار گاز کافی نباشد فشار زیادی روی کمپرسورها وارد میشود و علاوه بر آسیب جدی به آنها دمای خروجی از چیلر نیز مناسب نخواهد بود. همچنین دقت روی عملکرد کندانسور و تخلیه آب در فصل زمستان از مدار مرتبط با فضای باز از عمده ترین موارد نگهداری چیلرهای هواخنک تراکمی می باشد. درنگهداری چیلرهای تراکمی آب خنک ، علاوه بر مواردی که در خصوص چیلرهای تراکمی هوا خنک گفته شد، توجه به دمای ورودی و خروجی آب از برج خنک کننده ، سرویس دقیق و سالانه برج خنک کننده و همچنین اسید شویی کندانسور از عمده ترین نکات در مقوله نگهداری می باشد.

اسید شویی چیلر چه معنی دارد و چه زمانی باید انجام شود؟

اسید شویی چیلر به معنی شستشوی کندانسور چیلر( جذبی و تراکمی ) با اسید جهت افزایش سرعت خنک شوندگی کندانسور میباشد. اصولا در چیلرهایی که با آب خنک میشوند( جذبی و تراکمی آب خنک ) پس از مدتی رسوبات ناشی از آب روی کندانسور تاثیر گذاشته و تبادل حرارتی در کندانسور به شدت کاهش میباشد. برای شناسایی این مشکل
لازم است که دماسنج لیزری روی ورودی و خروجی کندانسور قرارگیرد و در صورتی که دمای ورودی و خروجی نزدیک به یکدیگر بود ( کمتر از 4 درجه )به این معنی است که ممکن است کندانسور نیاز به اسید شویی داشته باشد. برای اسید شویی لازم است که گروهی خبره، فرایند اسید شویی را با پمپ مخصوص اسید شویی انجام داده و نتیجه را روی عملکرد چیلر چک نمایند. اصولا اگر سختی گیر به درستی کار نماید نیاز به اسید شویی هر ساله به هیچ وجه وجود ندارد و اسید شویی هر سه تا پنج سال صورت خواهد گرفت. با این وجود در صورتی که نیاز به اسید شویی چیلر وجود داشته باشد باید دقت شود که از اسید با غلظت کم و مناسب استفاده شود تا موجب آسیب به لوله های کندانسور نشود.

مصرف انرژی در کدامیک از انواع چیلرها کمتر است؟

نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که در ظرفیت های بالا و بسیار بالا اصولا استفاده از چیلرهای تراکمی مقرون به صرفه و حتی امکانپذیر نیست. مصرف بسیار بالای برق در چیلرهای تراکمی امکان استفاده از آنها را در ظرفیت های بالاتر از 200 تن تبرید عملا دشوار نموده است بهمین دلیل بیشتر چیلرهای ظرفیت بالا و بسیار بالا جذبی است. در برخی از ساختمانها و برج ها نیز که گرفتن ظرفیت برق دشوار بوده است استفاده از چیلرهای جذبی راه کلیدی و درست بوده است. اما به دلیل نگهداری دشوار و هزینه های تعمیراتی بالای چیلرهای جذبی ، استفاده از چیلرهای تراکمی در ساختمانها و برج های با ظرفیت بروتی متعارف پیشنهاد می شود. بطور قطع هزینه های انرژی چیلرهای تراکمی از چیلرهای جذبی بخاطر تفاوت قیمت برق با گاز طبیعی بیشتر می باشد. به همین دلیل درصورتی که هزینه های برق خانگی به قیمت های جهانی آن نزدیک شود هزینه استفاده از چیلرهای تراکمی بالاتر رفته و ممکن است استفاده از چیلرهای جذبی اقتصادی تر شود.

 

سرویس برج خنک کننده چه تاثیری در کارایی چیلر دارد؟

برج خنک کننده وظیفه رساندن آب خنک به مدار کندانسور چیلر را بعهده دارد . اهمیت برج خنک کننده در اهمیت کندانسور چیلر تبلور پیدا می نماید. از آنجایی که برج خنک کننده با فضای باز ارتباط دارد ، ممکن است هر لحظه جسمی خارجی مانند برگ ، گل و لای و حتی لاشه پرندگان در آن قرارگیرد و به مدار کندانسور چیلر وارد شود. البته لازم به ذکر است که در کمدار برج خنک کننده صافی پیش بینی شده است ولی گرفتگی صافی و یا پکینگ های درون برج می تواند کارایی برج خنک کننده را به شدت کاهش داده و در نتیجه چیلر در نقطه مناسب کار نکرده و بعضا از کار متوقف شود. سرویس برج خنک کننده به معنی سرویس کامل صافی ها ، پکینگ های درون برج ، تسمه ، الکتروموتور و همچنین آب پخش کن می باشد که لازم است سالانه و بطور دقیق سرویس و در مدار قرارگیرد.

سئو و بهینه سازی سایت در اصفهان , سئو سایت در اصفهان