مزایا و معایب داکت اسپلیت

مزایا و معایب داکت اسپلیت : استفاده از داکت اسپلیت ها برای سرمایش و گرمایش آپارتمانهای مسکونی ، اداری ، ویلاها و … بعنوان یک گزینه لوکس و با هزینه برق مصرفی معادل و یا حتی بیشتر از انواع کولر گازی اسپلیت گرین در نظر گرفته می شود. داکت اسپلیت گرین عموما به جای چند اسپلیت در یک واحد مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از داکت اسپلیت گرین  ها علاوه بر استقلال در تامین سرمایش و گرمایش برای هر واحد از آپارتمان بصورت مستقل، همچنین هزینه های نگهداری و بهره برداری از یک سیستم برودتی به شدت کاهش می یابد.

از بارزترین ویژگی های داکت اسپلیت گرین ها، تامین هوای خنک در تابستان و تامین هوای گرم در زمستان برای کلیه فضاها در یک واحد آپارتمان توسط کانالهای اجرا شده در بالای سقف کاذب می باشد. داکت اسپلیت گرین ها متشکل از 2 بخش( یونیت داخلی هواساز و یونیت خارجی (کندانسینگ یونیت می باشند که این 2 بخش توسط 2 لوله مسی به یکدیگر متصل شده و قادر به تامین هوای سرد و گرم و توزیع آن توسط کانال های داکت اسپلیت به اتاق ها یا سالن در هر واحد آپارتمانی (از بالای سقف کاذب) می باشند.

مزایای داکت اسپیلت

این سیستم نسبت به سیستم های مرکزی استقلال کامل دارد، همچنین در مقایسه با رادیاتور راندمان گرمایشی آن نیز بالاتر است. ضمنا لوله کشی گرمایشی داکت اسپلیت از سقف می باشد و حجم لوله کشی آب گرم با استفاده از این دستگاه کاهش میابد. علاوه بر این هزینه ی پایانی راه اندازی داکت اسپیلت با کویل تقریبا نصف هزینه ی سیستم های چیلر  و مینی چیلر می باشد که این خود یکی از مهم ترین مزایای داکت اسپلیت محسوب می شود.

از آن جایی که در داکت اسپلیت گرین  از جداکننده روغن استفاده می شود، امکان لوله کشی بین یونیت های داخلی و خارجی با اختلاف ارتفاع 15 متر را فراهم می سازد که این امر موجب می شود در طولانی مدت کارایی دستگاه به خوبی حفظ شود. این دستگاه علاوه بر تامین سرمایش کافی، گرمایش بسیار قوی دارد و می تواند بین 20 الی 30 درصد در مصرف برق در زمستان صرفه جویی کند. داکت اسپلیت ها می توانند به کمک فیلترهای قابل شست و شو، هوا را تصفیه کنند و فضایی به دور از آلودگی را پدید آورند. این وسیله می تواند به راحتی در هر فضایی قرار گیرد و برای سردترین و گرمترین مناطق طراحی شود.

مزایای داکت اسپلیت گرین

  • قیمت اولیه پایین در سیستم داکت اسپلیت

قیمت داکت اسپلیت گرین نسبت به سایر سیستم ها مثل فن کویل و مینی چیلر حدود 30% کمتر است.

  • تامین هوای تازه 

در داکت اسپلیت هوای تازه در فصل زمستان و تابستان از بیرون کامل برای ساختمان تامین میشود.

  • استفاده از تکنولوژی دور متغیر یا اینورتر 

در داکت اسپلیت اینورتر با حداکثر توان کار نکرده و با توجه به نیاز درخواستی و با و زیاد شدن دور موتور محرک کمپرسور، تهویه مورد نظر را تامین می‌کند. در این سیستم ها از كمپرسور اسکرال استفاده می‌شود، نوع اسکرال نسبت به دیگر کمپرسورها ارزان قیمت‌تر بوده و به خاطر وجود کمترین تعداد قطعات متحرک، طول عمر بیشتر و نیز صدا و لرزش کمتری نسبت به سایر کمپرسورها دارد. در ضمن در سیستم‌های دیگر مانند مینی چیلر و فن کویل نیز از کمپرسور نوع اسکرال و تکنولوژی اینورتر استفاده می‌شود. جهت خرید چیلر گرین در اصفهان کلیک کنید.

  • فيلتر نمودن هوا توسط داکت اسپلیت

فیلتر کردن هوای ورودی به محیط با استفاده از فیلتر شست و شو یکی دیگر از قابلیت های داکت اسپلیت گرین است.

  • مجزا شدن هزینه شارژ هر واحد 

بر خلاف سیستم های مرکزی مثل چیلر، هزینه ی هر واحد آپارتمان در ازای مصرف انرژی برای سرمایش و گرمایش به صورت جداگانه و بر حسب میزان مصرف حساب میشود.

  • یک داکت اسپلیت = چند اسپلیت 

استفاده از یک داکت اسپلیت میتواند به جای چند اسپلیت استفاده شود که نتیجه ی کاهش هزینه و هزینه ی تعمیر و نگهداری و کاهش مصرف انرژی را به همراه خواهد داشت.

  • کاهش رطوبت هوا در سیستم داکت اسپلیت

مانند سیستم‌ های بر پایه سیکل تبرید مانند مینی چیلر و فن کویل یا اسپلیت که در فصل تابستان مقداری رطوبت به علت تقطیر بوجود میآید که با استفاده از داکت اسپلیت کاهش می یابد.

معایب داکت اسپیلت

بهتر است بدانید که در این دستگاه امکان کنترل زوم وجود ندارد، بدین معنا که با روشن کردن این دستگاه تمامی فضاها اعم از تمامی اتاق ها، سالن ها، راهروها و … با یکدیگر هم دما می شوند. از آن جایی که دمای هوا توسط یک ترموستات که در بزرگ ترین بخش خانه قرار می گیرد، اندازه گیری می شود، همین امر سبب بروز بزرگ ترین مسئله در داکت اسپلیت می شود که آن، هم دما کردن تمامی بخش های یک واحد ساختمانی می باشد.

همچنین باید به این موضوع اشاره کنیم که این دستگاه نسبت به چیلر و مینی چیلر برق بیشتری مصرف می کند اما مصرف برق داکت اسپلیت در مقایسه با اسپلیت های دیواری کمتر است. یکی دیگر از معایب داکت اسپلیت صدای آن است که به هیچ عنوان برای سالن های کوچک و مکان هایی که به سکوت نیاز است، پیشنهاد نمی شود. درست است که داکت اسپیلت ها یکی از رایج ترین سیستم های تهویه مطبوع محسوب می شود، اما صدای ناشی از الکتروموتور فن داکت ها به دلیل قرارگیری در سقف کاذب، می تواند موجب سلب آسایش افراد شود.

محتوای پیشنهادی : جهت خرید فن کویل گرین در اصفهان کلیک کنید.

سوالات متداول

استفاده از داکت اسپلیت چه مزایایی دارد؟

طول عمر خوبی دارد، کار کردن با آن آسان است، هر واحد از آن مستقل می باشد و هزینه خرید ان مناسب است.