مقایسه‌ داکت اسپلیت، اسپلیت مولتی پنل و VRF

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت این دستگاه نوعی از سیستم‌های دو تکه مانند کولر گازی های مرسوم هستند. با این تفاوت که به جای پنل دیواری از پنل سقفی توکار با قابلیت کانال کشی به فضاهای مختلف استفاده شده است. این سیستم با توجه به قیمت اولیه مناسب و شرایط کارکرد مناسب، نصب ساده و شرایط سرویس و نگهداری ساده‌ای که دارا هستند به وفور در پروژه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یکی از مزیت‌های داکت اسپلیت‌ها این است که می‌توان به آسانی با قرار دادن کویل آب گرم در مقابل پنل داخلی، در فصل‌های سرد سال از عملکرد گرمایشی آن بهره برد. این قابلیت موجب می‌شود که اولاً کمپرسور دستگاه در فصل سرما نیاز به کار کردن ندارد و در مصرف برق به مقدار قابل توجهی صرفه جویی می‌شود. ثانیاً  دستگاه در نیمی از سال مستهلک نمی‌شود و تنها فن یونیت داخلی از کل دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد، و استفاده از رادیاتور را در فضاها منتفی می سازد. تنها مشکلی که در داکت اسپلیت  سیستم وجود دارد عدم امکان کنترل دمایی در اتاق‌ها و سالن‌های یک آپارتمان می‌باشد.

اسپلیت‌های مولتی پنل (MPS)

اسپلیت‌های مولتی پنل (MPS)این سیستم به نوعی نسل اولیه و یا منشأ پیدایش سیستم VRF می‌باشد. در این دستگاه‌ها امکان اتصال چند پنل(بصورت محدود) به یک یونیت خارجی وجود دارد. اما بزرگترین مشکل این سیستم که منجر به توقف تولید و گذر به سمت تولید سیستم های VRF گردید، عدم دقت کافی در ارسال و تقسیم مبرد در پنل‌های داخلی و دیگری زیاد بودن متراژ لوله کشی نسبت به سیستم داکت اسپلیت و VRF می‌باشد که هزینه اجرا را افزایش می‌دهد. از آنجایی که سیستم  VRF  نسل پیشرفته و تکمیل شده سیستم‌های MPS است، تقریباً تمام کمپانی‌های سازنده تولید آن را مقرون به صرفه برای تولید کننده‌ها و همچنین مصرف کننده ها نمی‌دانند. 

سیستم VRF

سیستم VRF یکی از کارآمدترین و مدرن‌ترین سیستم‌های سرمایشی بوده که در سال‌های اخیر جایگاه ویژه‌ای در این صنعت پیدا کرده است. به دلیل قیمت اولیه بالایی که دارد در ساختمان‌های لوکس و در مناطق و پروژه‌هایی که پتانسیل خرید این سیستم را دارند مورد استقبال قرار گرفته است .

ویژگی‌های سیستم VRF

  1. تنوع در انتخاب یونیت داخلی از نظر ظرفیت و نوع پنل.
  2. امکان لوله کشی طولانی(برای پروژه‌هایی که بصورت مرکزی استفاده می‌کنند حائز اهمیت است)
  3. امکان اتصال تعداد زیادی پنل یونیت داخلی به یونیت خارجی.
  4. نگهداری دمای محیط در شرایط ثابت و استاندارد(امکان کنترل دما در فضاهای مختلف به صورت مستقل)
  5. کارکرد آرام و کم صدا.
  6. استفاده از تکنولوژی اینورتر در کمپرسورها و فن‌های یونیت داخلی و خارجی جهت به حداقل رساندن مصرف برق.

سئو و بهینه سازی سایت در اصفهان , سئو سایت در اصفهان