کولر گازی خورشیدی چگونه کار می کند

شاید اسم کولر گازی خورشیدی برای شما آشنا باشد اما کولر گازی خورشیدی چیست ؟ ما در این مقاله به معرفی کامل کولر گازی خورشیدی ، ویژگی ها ، مزایا و انواع آن را بررسی خواهیم کرد. از نظر ظاهری و حجم کولرگازی خورشیدی تفاوت زیادی با کولر گازی معمولی ندارد و معمولا طراحان قطعات اضافی را به شکلی در نظر می‌گیرند که نیازی به فضای اضافی زیادی ندارند. از نظر تولید سرما تفاوتی بین کولرگازی برقی و خورشیدی وجود ندارد و هر دو به یک اندازه و با توجه به ظرفیت کولر سرما تولید میکنند و خود این میتواند یک مزیت برای کولر گازی خورشیدی باشد که با وجود عدم استفاده از نیروی برق و یا استفاده بسیار کم از آن سرمایی معادل کولر های گازی برقی تولید می‌نماید.

در هنگام خرید کولر گازی نسبت به کولر گازی معمولی درست است که باید هزینه ی بیشتری پرداخت کنید اما در مقایسه با قبض برقی که از کولر گازی معمولی استفاده میشود باز هم کولر گازی های خورشیدی به صرفه تر می‌باشد. چرا که بیش تر انرژی آن از طریق خورشید تامین شده و نیاز کم تری به مصرف برق دارد.

کولر گازی خورشیدی چیست ؟

اسپلیت خورشیدی یک سیستم ساده است که به راحتی با انرژی خورشیدی میتواند خانه شما را خنک کند. این نوع کولر گازی خورشیدی میتواند با یک منبع تجدید پذیر فرآیند سرمایشی را برای شما انجام دهد استفاده ار این نوع کولر گازی ها میتواند مصرف برق را ت 30 الی 50 درصد کاهش دهد ظاهر این کولر گازی خورشیدی مثل بقیه ی کولر گازی ها هست با این تفاوت که یک پنل خورشیدی به همراه خود دارد که به یک باتری یا مخزن انرژی وصل می شود.

کولر گازی خورشیدی

کولر گازی خورشیدی

انواع کولر گازی خورشیدی

کولر گازی خورشیدی در دو مدل ارائه میشود ، دسته ی اول نیمی از انرژی خود را از خورشید و نیمی را از برق شهری و دسته ی دوم 100 انرژی خود را از خورشید دریافت میکنند اساسا عملکرد این سیستم ها با توجه به تغییرات ترموداینامیک در سیکل تراکمی دستگاه می باشد.

نحوه کار کردن اسپلیت گازی خورشیدی

نحوه ی کار کردن اسپلیت خورشیدی بدین صورت است که فوتوولتتالیک از نور خورشید را به واسطه یک پنل به الکتریسته تبدیل کرده و شروع میکند. سیستم های حرارتی که در آن ها استفاده می شود در واقع یک مبدل برق است این انرژی تبدیل شده در یک مخزین انرژی یا باتری بزرگ دخیره می شود و سیستم برای خنک سازی از آن استفاده می کند باقی پروسه کار کردن درست مانند کولر های نرمال و معمولی است.

نحوه ی عملکرد کولر گازی شبیه به یخچال است. یک نوع گاز که در یخچال و کولر گازی وجود دارد و باعث انجام عمل خنک کنندگی می‌شود، گاز سرمازا یا مبرد نام دارد. گاز مبرد در فعالیت معمولی کولرهای گازی، توسط کمپرسور فشرده و به حالت مایع در می‌آید این حرکت فشرده سازی به انرژی بسیار زیادی نیاز دارد. که معمولا با مصرف زیاد برق تامین میشود و بیشتر مصرف برق صرف این کار میشود. پس اگر از انرژی خورشیدی برای این کار استفاده کنید مصرف برق تا چند برابر کاهش پیدا میکند. پنل خورشیدی انرژی را دریافت میکند و آب را گرم میکند در کنار پنل خورشیدی یک مخزن برای گرم کردن آب وجود دارد، تا آب گرم را برای مواقعی که انرژی خورشید در دسترس نیست مثل شب‌ها، ذخیره کند. آب گرم شده و انرژی خورشیدی باعث می‌شوند تا گاز سرمازا بدون فعالیت کمپرسور کمی گرم شود. در نتیجه کمپرسور کولر خورشیدی، برای فشرده کردن به مصرف بیش از حد برق نیازی ندارد.

نحوه ی کارکردن اسپلیت خورشیدی

.نحوه ی کارکردن اسپلیت خورشیدی

آیا کولر گازی خورشیدی بدون برق کار میکند

برخی افراد به دلیل اسم این کولرها گمان میکنند نیازی به برق مستقیم شهری ندارد اما این یک فرضیه ی اشتباه است پنل خورشیدی یا لوله‌های خلال به عملکرد کمپرسور کمک می‌کنند اما باز کولر گازی خورشیدی به برق نیاز دارد.

مصرف برق کولر گازی خورشیدی نسبت به کولر گازی اینورتردار

همانطور که گفتیم کولر گازی خورشیدی بیشتر انرژی خود را از تابش نور خورشید به دست می آورد و همان طور که گفته شد در بعضی مدل ها حتی ۱۰۰ درصد انرژی خود را از این راه تامین می‌کنند پس به طور کلی می‌توان گفت که حتی نسبت به کولر های اینورتر دار هم صرفه جویی بیش تری دارند.

مزایا و معایب اسپلیت خورشیدی

مزایا و معایب اسپلیت خورشیدی

مزایای کولر خورشیدی

کاهش مصرف برق یکی از اصلی ترین و مهم ترین مزیت کولر گازی خورشیدی است  که هم باعث کاهش هزینه و هم باعث کاهش مصرف انرژی میشود از طرفی تولید کنندگان این محصولات با استفاده از پنل ها میتوانند فرکانس های اشعه یو وی خورشید برای تولید برق استفاده می کنند یعنی حتی زمانی که هوا ابری است و خورشید توسط ابرها پوشیده شده است میتوانید از کولر خود استفاده کنید. در زیر به صورت لیست به مزایای کولر گازی اشاره میکنیم :

  • اصلاح الگوی مصرف انرژی و کاهش هزینه ها
  • کاهش آلودگی محیط زیست و کمک به تمیز شدن هوا
  • بالاتر رفتن بازدهی سیستمی
  • در زمان طوفان و باد شدید نیز کاهش بازدهی نخواهیم داشت
  • نگهداری راحت
  • این سیستم ها به دپندرت نیاز به تعمیر پیدا میکند.
  • سهولت در نصب و راه اندازی

معایب اسپلیت گازی خورشیدی

قیمت اسپلیت خورشیدی نسبت به مدل های معمولی و اینورتر کولر گازی گران تر است و ممکن است تا دو برابر قیمت نمونه های معمولی داشته باشد پس یکی از معایب کولرگازی خورشیدی ، قیمت بالای آن است و این باعث میشود خرید اسپلیت خورشیدی برای خیلی از افراد آسان نباشد از طرفی  اگر برای پنل مشکلی پیش بیاید و مجبود به تعویض آن باشید برای شما سخت و پر هزینه خواهد بود . به جز این دو مورد دیگر ایرادی بر این کولرها وارد نیست.

آیا کولر گازی خورشیدی قابل استفاده در زمستان است ؟

اگر شما هم فکر میکنید فقط در فصل تابستان میتوانستید از این اسپلیت در تابستان استفاده کنید کاملا اشتباه کردید فقط کافیست حالت گرمایشی آن را فعال کنید. البته دقت کنید که از آن جا که آفتاب در فصل گرما بیشتر است بازده این اسپلیت ها در تابستان و در خنک سازی بیشتر است.

قیمت کولر گازی خورشیدی

کولر گازی خورشیدی به علت نوع عملکری که دارد قیمتآن از سایر مدل های کولر گازی کمی گران تر است به گونه ای که در برخی مدل ها تا 50%  قیمت بیشتر نسبت بقیه ی کولرها دیده میشود به همین خاطر اکثر افراد ترجیح میدهند از کولر گازی های ساده استفاده کنند از طرفی قیمت کولر گازی خورشیدی نیز به ظرفیت آن بستگی دارد هرچه طرفیت آن بیشتر باشد قیمت آن نیز به طبع بالاتر خواهد بود.

آیا خرید کولر گازی خورشیدی به صرفه است؟

همانطور که در بالا گفتیم با توجه ب گران قیمت بودن کولر گازی خورشیدی اکثر افراد ترجیح میدهند که کولر های گازی ساده را خریداری کنند؛کولر گازی خورشیدی با اینکه قیمت بیشتری دارد اما میتواند با صرفه جویی در مصرف برق و هزینه های پرداختی  تا حدودی قیمت گزاف پرداخت شده اولیه را جبران کنند. اما به طور کلی طبق نظر کارشناسان است که به علت ریسک بیشتر این کولرها مردم بهتر است از خرید اسپلیت خورشیدی صرف نظر کنند و با توجه به بودجه ای که در دست دارند یکی از  بهترین مدل ها در برندهای معتبر کولر گازی را بخرند. خرید کولر گازی با کیفیت با تحقیق و پرس و جو امکان پذیر است برای دریافت مشاوره رایگان شما میتوانید با کارشناسان ما در نمایندگی کولر گازی گرین در اصفهان در ارتباط باشید.

سخن آخر

در فصل گرم همه ی افراد به کولر نیاز است که جدیدا از کولر گازی استفاده میشود که برای کاهش هزینه ها از مدل اینورتر استفاده میشود از طرفی وجود کولر گازی خورشیدی باعث میشود در هزینه ها و مصرف برق صرفه جویی شود از کولر گازی خورشیدی استفاده کنیم. با خرید کولر گازی خورشیدی میتوانید قبض برق خود را با قبل و بعد آن مقایسه کنید.

سوالات متداول کولر گازی خورشیدی

کولر گازی خورشیدی تا چه میزان مصرف برق را کاهش می دهد؟

کولر گازی خورشیدی ، بین ۳۰ تا ۵۰ درصد میتواند در میزان مصرف برق می توان صرفه­ جویی کند.

آیا برای نصب این مدل کولرها فضای بیشتری لازم است؟

خیر کولرهای گازی خورشیدی فضای بیشتر از دیگر کولرها نیاز ندارند.

کیفیت سرمای کولر گازی خورشیدی چگونه است؟

سرمای تولید شده در این کولر ها شبیه به بقیه ی کولرهاست و افتی در کیفیت آن وجود ندارد.