راهنما محاسبه ظرفیت کولر گازی

محاسبه ظرفیت کولر گازی

محاسبه ی ظرفیت کولر گازی یکی از فاکتورهای مهم در خرید است چرا که ظرفیت روی قیمت دستگاه تاثیر زیادی دارد پس با محاسبه ی درست ظرفیت اسپلیت، خریدی مقرون به صرفه انجام دهید در این مقاله سعی کردیم نحوه ی محاسبه ی دقیق طرفیت کولر گازی را با توجه به متراژ محل مورد نظر بررسی کنیم.
کولر گازی در مدل های دیواری ، ایستاده و پرتابل موجود هستند ولی نحوه‌ی عملکردشان براساس کارکرد کمپرسور است توان خود را تا رسیدن درجه ی مطلوب  به کار بگیرند به همین خاطر اگر محاسبه ی طرفیت کولر گازی به درستی انجام نشده باشد به دستگاه فشار زیادی وارد میشود و دمای مطلوب دیرتر حاصل میشود. پس در خرید اسپلیت گرین به ظرفیت آن دقت کنید.

ظرفیت کولر گازی براساس چه واحدی اندازه گیری می شود؟

به طور کلی در سیستم تهویه مطبوع ، توان دستگاه ها برای سرما و گرما از واحد بین المللی بی تی یو یا BTU (BTU  مخفف واژه British thermal unit به معنای واحد گرمایی انگلستان) استفاده میشود هر واحد BTU مقدار حرارتی است که می تواند دمای ۱ پوند آب را یک درجه افزایش دهد. همانطور که گفتیم از بی تی یو برای نشان دادن قدرت خنک کنندگی کولر استفاده می شود  و هر چه مقدار آن بیشتر باشد توان دستگاه برای سرما دهی بیشتر خواهد بود برای محاسبه ی مقدار توان و ظرفیت کولر گازی باید به متراژ و عوامل محیطی که باعث گرم شدن فضا میشود توجه کنید.

راهنما محاسبه ظرفیت کولر گازی

راهنما محاسبه ظرفیت کولر گازی

محاسبه ظرفیت اسپلیت و کولر گازی

یک تخمین کلی برای تشخیص ظرفیت مناسب کولر گازی به این صورت است که برای هر طبقه از فضای داخلی ساختمان، به ازای هر متر مربع از متراژ، ۴۰۰ تا ۶۰۰ بی تی یو ظرفیت در نظر گرفته شود که اگر سقف اتاق آفتاب گیر باشد، باید این میزان را افزایش داد و به ازای هر متر مربع ۶۰۰ تا ۸۰۰ بی تی یو لحاظ کرد. مثلا اگر شما یک اتاق به مساحت 20 متر داشته باشید و سقف شما آفتاب گیر باشد (بالای سر ما پشت بام باشد)  حدود ظرفیت 16000 BTU نیاز دارید. در زیر جدولی از ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ تهیه کرده ایم که میتوانید مشاهده کنید :

ظرفیت کولرگازی براساس btu توضیحات
ظرفیت 9000 btu در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ، ظرفیت 9000 btu برای طبقات نورگیر و پشت بام، تا 12 متر مربع و برای طبقات میانی و زیرین تا 15 متر مربع مناسب است.
ظرفیت 12000 btu ظرفیت 12000 btu در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ، برای طبقات نورگیر و پشت بام، تا 17 متر مربع و برای طبقات زیرین و میانی تا 25 متر مربع مناسب است.
ظرفیت 18000 btu این میزان ظرفیت در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ، برای طبقات رو به آفتاب و پشت بام، تا 25 متر مربع و برای طبقات میانی و زیرین تا 35 متر مربع کافی است.
ظرفیت 24000 btu ظرفیت 24000 btu در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ، برای طبقات نورگیر و پشت بام، تا 45 متر مربع و برای طبقات میانی و زیرین تا 55 متر کفایت می‌کند.
ظرفیت 30000 btu این میزان ظرفیت در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ، برای طبقات بالا و نورگیر تا متراژ 60 متر مربع و برای سایر طبقات تا متراژ 70 متر مربع مناسب است.
ظرفیت 36000 btu در صورتی که کولر گازی ظرفیت 36000 btu را داشته باشد می‌تواند برای طبقات نورگیر و بالا تا 75 متر و برای طبقات میانی و زیرین تا 90 را جوابگو باشد.
ظرفیت 48000 btu ظرفیت 48000 btu در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ، برای واحدهایی که در طبقات بالا و نورگیر قرار دارد تا 95 متر مربع و برای سایر طبقات تا 120 متر مربع می‌تواند مناسب باشد.

کولر گازی چند هزار بخریم؟

اگر برای شما هم سوال است که کولر گازی چند هزار بخریم ؟ باید بگوییم اسپلیت ها با تنوع ظرفیت بالایی در بازار وجود دارند در ادامه ی مطلب عوامل موثر برای ظرفیت کولر گازی را بررسی خواهیم کرد اما اگر با این حساب شما باز هم سوال داشتید که اسپلیت چند هزار بخریم شما میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید و از آن ها مشاوره رایگان دریافت کنید.

عوامل تأثیرگذار بر ظرفیت کولرهای گازی

درست است که برای خرید کولر مناسب شما باید برند آن را بررسی کنید اما اصلی ترین مسئله ظرفیت آن است . این کولر را برای محیط مسکونی و یا تجاری لازم دارید؟ افراد حاضر در محل و افرادی که در رفت و آمد هستند چه تعدادی هستند ؟ شهر شما گرمسیری است یا سردسیری؟ در بالا گفتیم شرایط محیطی و متراژ برای محاسبه ی طرفیت کولر گازی موثر است در ادامه به موارد بیشتری اشاره میکنیم :

  • آب و هوای منطقه
  • تعداد افراد حاضر در محیط
  • میزان رفت و آمد
  • کاربری محیط
  • ارتفاع سقف
  • تعداد در و پنجره های اتاق
  • سطح عایق بندی فضا
  • وجود تجهیزات و وسایل که ایجاد گرما میکنند

محاسبه ی ظرفیت کولر گازی بر اساس منطقه جغرافیایی

در محاسبه ی بار سرمایشی ساختمان ، شرایط آب و هوایی یکی از عوامل مهم و موثر برای مشخص کردن ظرفیت کولر گازی است  پس قبل از خرید وقت کنید کولر را برای چه منظقه از آب و هوایی نیاز دارید، مناطق آب و هوایی به دو دسته معتدل و گرمسیر تقسیم بندی می شوند. کولرهای T1 برای مناطق معتدل و کولرهای T3 برای مناطق گرمسیری مناسب می باشند.

تاثیر تعداد نفرات بر محاسبه ظرفیت کولر گازی

هر فردی که در اتاق حاضر است گرمایی دارد که این گرمای تولید شده باید کولر گازی به سرما تبدیل شود. اگر بخواهیم به طور متوسط یک عدد را بگوییم باید بگوییم به ازای هر فرد در محل نصب کولر گازی میزان Btu/h 500 به عدد بدست آمده در مرحله قبلی اضافه می کنیم. مثلا اگر 2 نفر در اتاق مرحله قبل حضور داشته باشند و ظرفیت بر حسب متراژ ما عدد 800 باشد ، ظرفیت مورد نیاز ما Btu/h 9000=8000+1000 افزایش می یابد. اگر برای شما هم سوال است داکت اسپلیت گرین ساخت کجاست کلیک کنید.

تاثیر تعداد نفرات بر محاسبه ظرفیت کولر گازی

تاثیر تعداد نفرات بر محاسبه ظرفیت کولر گازی

نوع کاربری ساختمان برای اندازه گیری ظرفیت کولر گازی

نوع ساختمان میتواند تاثیر مستقیمی روی ظرفیت کولر گازی داشته باشد. محاسبه ظرفیت سرمایشی در محیط های اداری به خاطر نوع معماری که دارد، وجود دستگاه ها و افرادی که در محیط رفت و آمد دارند متفاوت خواهد بود. درباره ی تعداد نفرات در بالا صحبت کردیم و به ازای هر دستگاه مانند کامپیوتر، پرینتر، دستگاه کپی و … باید Btu/h 200 به ظرفیت دستگاه اضافه شود تا کولرگازی بتواند این میزان گرما را به سرمایش تبدیل کند. در مورد کابل هایی که برای نصب کولر گازی می بایست با توجه به ظرفیت کولر گازی خریداری شود لطفا به جدول زیر توجه فرمایید:

کابل نصب کولر گازی
طول کابل (متر) ظرفیت (BTU) سایز کابل
10 18000 3 در 2.5
20 18000 تا 32000 3 در 4
بالاتر از 20 بیش از 32000 3 در 6

ارتفاع سقف

معمولا ارتفاع سقف هر طبقه حدود 3 متر است به همین خاطر در محاسبه مساحت محیط باید ارتفاع سقف هم در نظر گرفته شود. هر چه ارتفاع سقف از میزان 3 متر بیشتر باشد، باید btu کولر گازی نیز اضافه شود. شما میتوانید محاسبه آنلاین ظرفیت کولر گازی را انجام دهید.

 تعداد درب و پنجره‌ های محیط

تعداد درب و پنجره از معیارهای مهم برای انتخاب و محاسبه ی ظرفیت کولر گازی است. هر چه تعداد درب و پنجره بیشتر باشد میزان تبادل دما با محیط بیشتر است و در ننتیجه به کولر با ظرفیت بالاتری نیاز داریم .

عایق بودن محیط یک عامل موثر برای محاسبه ی ظرفیت کولرگازی

به طور کلی و به زبانی ساده نحوه ی کار کولر گازی بدین صورت است که هوای گرم داخل یک محیط را میگیرد و بعد از خنک شدن مجددا به درون محیط می‌فرستد. به همین خاطر اگر محیط عایق‌بندی خوبی نداشت باشد باعث تبادل هوای گرم و سرد بین داخل و خارج محیط می‌شود. به همین خاطر کولر گازی که قصد دارد دمای محیط را به میزان دلخواه و دمای تنظیم شده برساند باید بیشتر کار کند که در این صورت نیاز به دستگاهی دارید که ظرفیت یا btu آن بالاتر باشد. عایق بودن دیوارها، پنجره‌های دوجداره، استفاده از درزگیرها و ….. از جمله اقداماتی است که میتوانید محیط را عایق بندی کنید. شما میتوانید با خرید تصفیه هوا گرین هوای اطراف خود را بی نظیر کنید.

عایق بودن محیط یک عامل موثر برای محاسبه ی ظرفیت کولرگازی

عایق بودن محیط یک عامل موثر برای محاسبه ی ظرفیت کولرگازی

آفتاب‌گیر بودن محیط

محیط‌ها و فضاهایی که آفتاب‌گیر هستند، به دلیل گرم شدن، مسلما نیاز به کولری دارند که BTU آن بالاتر باشد. پس در کنار انتخاب کولر گازی براساس متراژ، باید به نورگیر بودن محیط توجه شود. شما میتوانید از کولر گازی خورشیدی نیز استفاده کنید.

ظرفیت کولر گازی بر حسب btu طبقات میانی و همکف طبقات نورگیر و پشت بام
9000 تا 15 متر مربع تا 12 متر مربع
12000 تا 25 متر مربع تا 17 متر مربع
18000 تا 35 متر مربع تا 25 متر مربع
24000 تا 50 متر مربع تا 40 متر مربع
30000 تا 60 متر مربع تا 40 متر مربع
32000 تا 70 متر مربع تا 50 متر مربع
45000 تا 75 متر مربع تا 60 متر مربع
60000 تا 100 متر مربع تا 75 متر مربع
90000 تا 150 متر مربع تا 110 متر مربع

تجهیزات و وسایل ایجاد گرما

برای محاسبه ی ظرفیت کولر گازی باید به تجهیزات و وسایلی که گرمازا هستند توجه کنید. زیرا با وجود این وسایل میزان BTU کولر گازی باید افزایش یابد. وسایلی از قبیل اجاق گاز، آبگرمکن و ….. که در آشپزخانه استفاده می‌شود، در صورتی که باعث گرم شدن فضای مجاور آشپزخانه شود، باید BTU دستگاه هم افزایش یابد.

نتیجه گیری :

در بالا به نحوه ی محاسبه ی ظرفیت کولر گازی اشاره کردیم و دریافتیم  اگر ظرفیت کولر گازی به درستی انتخاب نشود ، کولر باید برای رسیدن دما به دمای تعریف شده بیشتر کار کند و اگر قطعات کمپرسور کولر گازی به‌طور دائمی کار کند، ممکن است آسیب ببیند و یا استهلاک آن بالا می‌رود. پس قبل از خرید به ظرفیت کولر گازی دقت کنید چرا که اگر ظرفیت کولر گازی بر حسب متراژ درست انتخاب کنید، کمپرسور کولر پس از خنک کردن محیط خاموش می‌شود. در بالا به انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ مورد بررسی قرار دادیم. عدم انتخاب صحیح ظرفیت مناسب برای کولر برای باعث افت بازدهی دستگاه شده و ضمن افزایش مصرف انرژی، خرابی‌های پی‌درپی در دستگاه ایجاد خواهد شد که در این صورت باید هزینه‌های گزافی را بابت تعمیرات آن پرداخت کرد. نرم افزار محاسبه ظرفیت کولر گازی نیز وجود دارد که میتوانید از آن ها استفاده کنید. شما میتوانید برای خرید و دریافت قیمت به نمایندگی کولر گازی گرین مراجعه نمایید.