تفاوت اسپلیت و کولر گازی چیست ؟ آیا کولر گازی همان اسپلیت است ؟

 تفاوت اسپلیت و کولر گازی

در این مقاله میخواهیم تفاوت اسپلیت و کولر گازی را به طور کامل بررسی کنیم و مشخص کنیم آیا اسپلیت و کولر گازی یکی است و یا خیر ! اسپیلت‌ها نسل برتر كولرهای گازی هستند كه هواداران زیادی نسبت به انواع خنك‌كننده‌های دیگر دارند. این نوع خنک​ کننده​ها مزیت‌های بسیار زیادی نسبت به كولرهای گازی و حتی آبی دارند. به همین دلیل فروش بسیار بیشتری نسبت به انواع كولرها پیدا كرده‌اند. طی 2 سال اخیر با واردشدن این نسل از كولرها تحولی بزرگ در خنك‌كردن و گرم‌كردن خانه‌ها و ادارات و… به وجود آمده است. اسپیلت‌ ها نه‌تنها هوای اتاق را خنك می‌كند بلكه بسیاری از كارهایی را كه برای هر كدام به دستگاهی جدا نیاز است را هم انجام می‌دهند.

اگر قصد خرید اسپلیت در اصفهان یا هر شهر دیگر را دارید باید 2 نكته‌ مهم  را در نظر بگیرید؛ اول اینكه اسپیلت‌ را از هر برندی كه خریداری می‌كنید حتما باید تحت لیسانس یك شركت ایرانی باشد، این شركت حتما باید این برند را حمایت و تایید كند و به قولی ضمانت‌ آن را بر عهده داشته باشد. در غیر این صورت این احتمال وجود دارد كه  دستگاه اصل نباشد. شواهد بازار نشان می‌دهد، این احتمال به 80 درصد هم می‌رسد بنابراین اگر سراغ اسپیلت‌هایی كه هیچ ضمانت‌نامه‌ای ندارند می‌روید، قبل از خرید به این فكر كنید كه تا 80درصد احتمال خرید دستگاه تقلبی یا به اصطلاح «فیك» جیب شما را تهدید می‌كند!

نحوه ی کار اسپلیت ها

روی اسپیلت‌ها یك كمپرسور نصب شده كه كار خنك كردن هوا  در این دستگاه را به عهده دارد. در واقع كمپرسورها موتور این دستگاه هستند. می‌توانید با در نظر گرفتن باركدی كه روی این كمپرسورها ثبت‌شده و چك‌كردن نام شركت و كشور تولیدكننده آن، اصل یا فرع بودن آن را تشخیص دهید. همان‌طور كه گفتیم اسپیلت‌ گرین نسل برتر كولرهای گازی هستند به‌طوری‌كه با واردشدن آنها به كشور، فروش كولرهای گازی کاهش یافته. اسپیلت‌ها نه تنها هوا را  با دمای مورد علاقه شما  هماهنگ می‌كنند بلكه رطوبت هوا را هم به حد استاندارد می‌رسانند، باكتری‌های اتاق را از بین می‌برد و به وسیله فیلتری كه در آنها تعبیه شده، هوا را هم كاملا تصفیه می‌كنند. همچنین به وسیله ماده‌ای بی‌بو و بی‌رنگی كه از فیلتر این دستگاه تولید و در هوا پخش می‌شود، میكروب‌های معلق در هوا را نیز می‌كشند و سرانجام اینكه حجم كانال این دستگاه بسیار بالاتر از كولرهای گازی است، به طوری كه شما می‌توانید با استفاده از این دستگاه  یك اتاق 50متری را به دمای متعادل برسانید.

محصول پییشنهادی : جهت مشاهده فن کویل گرین کلیک کنید.

3 فرق اسپلیت و کولر گازی

در بالا اشاره کردیم که آیا کولر گازی و اسپلیت یکی است و یا خیر و تفاوت اسپلیت و کولر گازی را گفتیم ! همه کولر گازی‌ها برای خنک کردن هوای یک فضای مشخص، هوای گرم را از داخل آن محیط می‌گیرند و پس از انجام فرایند خنک سازی، مجددا هوای خنک شده را به محیط باز میگردانند.

  • اما تفاوت بین کولر گازی‌ها در حقیقت کاربرد آنها در محیط است.
  • در برخی از مکان ها نمیتوان از کولر گازی یا دو تکه استفاده کرد که در این صورت بایداز گونه های دیگر کولر گازی مانند ایستاده، قابل حمل یا پنجره‌ای استفاده کرد. شما میتوانید از کولرگازی پرتابل گرین نیز دیدن فرمایید.
  •  امروزه کولر گازی‌های اسپلیت یکی از پرفروش ترین کولر گازی‌ها هستند که به سبب مزایایی که دارند به یکی از محبوب‌ترین کولر گازی‌ها تبدیل شده‌اند.

اسپلیت دیواری گرین

اسپلیت دیواری گرین

مقایسه کولر گازی با اسپلیت

1- بهبود مصرف انرژی

شاید شنیده باشید که مصرف برق اسپلیت زاد است اما در اسپلیت های بدون داکت ، صرفه جویی میشود و اگر از کولرگازی با سیستم مرکزی استفاده کنید  به دلیل وجود کانال کشی ها و لوله های مسیر اتلاف انرژی زیاد است که میتوان از عایق بندی نیز استفاده کرد.

محصول پیشنهادی : جهت مشاهده چیلر گرین کلیک کنید.

2- طراحی زیبا

یکز دیگر از تفاوت اسپلیت و کولر گازی را می توان شکل ظاهری آن دانست. کولر گازی به دلیل دو تکه بودن در دو بخش یونیت داخلی و خارجی قابلیت طراحی ظاهری آن بالاست کولر گازی زیباتر از اسپلیت است.

3- میزان تولید صدا

فرق اسپلیت و کولر گازی بر اساس میزان صدا، صدای اسپیلت در مقایسه با کولر گازی کمتر است.

4- سرعت تولید سرمایش

در مقایسه اسپلیت با کولر گازی می توان گفت سرعت تولید سرمایش اسپلیت بیشتر از کولر گازی است.

5- تعمیر و نگهداری

یکی دیگر از فاکتورها در مقایسه  اسپلیت با کولر گازی نگهداری از این دستگاه ها است. اسپلیت دارای فیلترهای قابل شستشو است شما میتوانید نحوه ی تمیز کردن فیلتر اسپلیت را بخوانید.

6- تولید گرمایش

یکی از مزیت های اسپلیت ها تولید گرما در فصول سرد سال است. اسپلیت ها می توانند در کمترین زمان دمای محیط را گرم و تنظیم کند.

7- تهویه و تصفیه هوا

یکی از مزیت های اسپلیت تصفیه و تهویه مطبوع هوا است که به خاطر جود فیلترهایی که در اسپلیت جاگذاری شده باعث ضدعفونی شدن هوا و تمیزی هوای محیط می شود.

قبل از خرید باید بدانید

بدون اطلاعات كافی هرگز تصمیم به خرید این ابر خنك‌كننده‌ها نگیرید شما باید با اطلاعات كامل راهی بازار شوید. اطلاعاتی كه باید درباره كولر گازی  و اسپیلت و داکت اسپلیت گرین داشته باشید، عبارتند از: پنل (در كولرهای اسپیلت) توان گرمایش و سرمایش هر پنل، نوع كمپرسور، برق مصرفی بر حسب آمپر، توان مصرفی كل بر حسب وات، ابعاد اسپیلت در اسپیلت‌های پنجره‌ای، وزن خالص خود دستگاه، رده انرژی میزان صدای دستگاه در هنگام كار و … .

چند بی تی یو؟!

برای اندازه‌گیری دستگاه‌های اسپیلت از واحد (BTU) بی تی یو استفاده می‌شود. در حقیقت میزان سرمادهی کولر با معیار BTU مشخص می‌شود.  BTU  بالاتر به معنای میزان سرمادهی بیشتر در واحد زمان است (نه اینکه دمای باد کولر خنک‌تر است بلکه میزان سرمایی که وارد محیط می‌شود بیشتر خواهد بود).  اندازه اسپیلت‌ها از  9000BTU  شروع شده و تا 96000 هم می‌رود و استاندارد و پرفروش‌ترین آنها 18000 است كه یك اندازه استاندارد و بسیار مناسب برای یك خانه 100 متری است. اندازه 9000 و 12000 بیشتر برای شركت‌ ها كه فضاهای بزرگ‌تری دارند، استفاده می‌شود. اگر خانه مجلل و بزرگی دارید و می‌خواهید از 2 اسپیلت استفاده كنید، می‌توانید از یك اسپیلت به اندازه 18000but برای هال و پذیرایی و یك اسپیلت BTU 900 برای آشپزخانه یا اتاق‌ خواب استفاده كنید. شما میتوانید مقاله راهنمای انتخاب ظرفیت کولر گازی را مطالعه کنید.

کلام پایانی

در بالا عنوان کردیم تفاوت اسپلیت و کولر گازی چیست در پاسخ به این سوال گفتیم در حقیقت تفاوتی در فرایند و نحوه خنک سازی ندارند و اسپلیت یکی از انواع مدل‌های کولر گازی است. از انواع کولر گازی میتوان به پنجره ای ، پرتابل ، ایستاده و دیواری اشاره کرد که نوع پنجره ای نسل قدیمی از آن هاست که شرکت های کمی ر حال حاضر آن ها را تولید میکنند در حقیقت استانداردترین کولرگازی ، اسپلیت ها هستند  پس اگر شما محدودیت خاصی ندارید توصیه ما به شما کولر گازی اسپلیت یا دیواری است.