دلایل یخ زدگی کولر گازی و روش های رفع آن

شاید عجیب باشد اما ممکن است کولر گازی در داغ ترین روز تابستان هم یخ بزند! یکی از رایج ترین مشکلات که میتواند برای این دستگاه پیش بیاد، یخ زدن کولر گازی است در اسرع وقت برای رفع این مشکل اقدام کنید ما در ادامه دلایل یخ زدن کولر گازی و روش های حل آن را بررسی میکنیم.

دلایل یخ زدن کولر گازی

علت یخ زدن کولر گازی در شب و در تابستان و زمستان میتواند بر اثر بسته شدن مسیر گردش هوا و یا کانال های داخلی ، خرابی موتور فن، تجمع گرد و غبار، مشکلات مکانیکی و نشت مایع مبرد باشد اگر میخواهید از یخ زدگی کولر گازی جلوگیری کنید ابتدایی ترین و ساده ترین روش، نگهداری صحیح از دستگاه است. علائم یخ زدگی کولر گازی مشخص است از این میان میتوان به بدین اثرات اشاره کرد: کولر گازی مثل قبل، اتاق را خنک نکند، یا در صورت خاموش بودن کولر گازی نیز با نشتی آب مواجه شوید، و یا یک لایه ضخیم یخ در اطراف فیلتر و کویل ها بوجود آمده، دستگاه به طور مکرر خاموش و روشن شود. اگر قصد خرید اسپلیت گرین را دارید کلیک کنید چرا که با بهترین قیمت از نمایندگی به شما ارائه میدهیم.

در زمان یخ زدگی کولر گازی چه کار کنیم؟

حل مشکل یخ زدگی کولر گازی بسیار مهم است زیرا در صورت رفع نشدن مشکل، نه تنها شاهد خرابی دستگاه خواهید بود، بلکه دستگاه نیز به مرور زمان از کار می افتد. هنگام یخ زدن کولر گازی چه کنیم؟ قبل از تماس با مرکز خدمات کولر گازی، ابتدا بررسی کنید که مشکل چقدر جدی است و آیا می توانید خودتان آن را حل کنید. دانستن نحوه تمیز کردن قطعات اصلی کولر گازی می تواند شما را از تعمیرات پرهزینه و غیر ضروری نجات دهد.

»» محتوای پیشنهادی :  برای دریافت قیمت داکت اسپلیت گرین کلیک کنید.

دلایل یخ زدن کولر گازی

دلایل یخ زدن کولر گازی

برررسی علت های یخ زدن کولر گازی

1. عدم وجود جریان هوا در کویل اواپراتور کولر گازی

اسپلیت به گونه ای طراحی شده است که با حذف گرما از خانه، دما را کاهش می دهد. اگر سیستم تهویه هوا جریان هوای روی اواپراتور را به درستی عبور ندهد، انتقال حرارت صورت نمی گیرد و گاز فریون نمی تواند گرما را به خوبی از خانه خارج کند و به مرور زمان دما کاهش می یابد و کولر گازی یخ میزند.

اگر فن نتواند هوای سرد را از کویل‌های داخلی تخلیه کند پنل داخلی شروع به یخ زدن میکند که تخلیه نشدن کامل هوا از روی فن‌های پنل داخلی می‌تواند به دلایل زیر باشد :

 • کثیف بودن فیلترها، که شما میتوانید برای تمیز کردن فیلتر کولر گازی این مقاله را مطالعه کنید.
 • خرابی فن بلوور
 • سوختن موتور فن یا راه انداز بلوور داخلی

2. عدم وجود گاز کافی شایع ترین علت یخ زدن کولر گازی !

اگر گاز کولر گازی به دلایلی مانند نشت گاز فریون ، دچار کمبود گاز شود میتوان انتظار یخ زدن پنل داخلی یا لوله کوچک کولر گازی را داشت. عواملی مانند نشتی در لوله ها و پرچ های دستگاه میتواند باعث خارج شدن گاز مبرد شود این نشتی حتی میتواند زمانی که دستگاه خاموش است نیز رخ دهد در حقیقت نشت و کمبود گاز مهم ترین علت یخ زدن لوله برگشت کولر گازی است اگر گاز زیادی خارج شود و میزان کمی از گاز مبرد داخل کمپروسور باشد غیر از لوله برگشت علت یخ زدن لوله رفت کولر گازی سطح پایین مبرد است.اما راه حل یخ زدن کولر گازی در گروی نشت یابی درست و شارژ گاز اصولی است.

3. خرابی برخی قطعات دستگاه از دلایل یخ زدن کولر گازی

در برخی موارد ممکن است قطعاتی از دستگاه مانند برد فرمان، سنسور خارجی، شیر برقی و … دچار اختلال شود و همین موضوع میتواند باعث یخ زدن اسپلیت شود. در این مواقع برای عیب یابی کولر گازی حتما از تکنسین تهویه مطبوع کمک بگیرید.

4. گرفتگی لوله های کولر گازی یا قطعات داخلی

علت یخ زدن لوله بزرگ کولر اسپلیت : گرفتگی لوله مویی، شیر برقی و انسداد در لوله رفت و برگشت باعث یخ زدن لوله تهویه مطبوع می شود.

5. اتومات نکردن موتور کولر گازی

این احتمال وجود دارد که به دلیل وجود ایراد بر روی برد الکتریکی و عدم ارسال فرمان اتوماسیون و یا خطا در سنسور دما، کمپرسور نیمه سوخته و کنتاکتور اتصالی ، موتور به طور مداوم کار کند، اواپراتور پنل داخلی ممکن است یخ بزند.

6. کثیف شدن فیلتر کولر گازی یکی از دلایل مهم یخ زدن اسپیلت

همانطور که میدانید فلیتر وظیفه ی تمیز کردن هوای وارد شده به خانه را دارد فیلتر، گرد و غبار و آلودگی‌ها را از هوا می‌گیرد و به خود جذب می‌کند و اگر فیلتر کثیف شود میتوان جربان هوا را محدود کند و باعث یخ زدن کولر گازی شود فیلتر کولر گازی به طور ماهانه بررسی و در صورتی که لازم بود تعویض شود.

7- عدم تخلیه مناسب آب

یکی دیگر از دلایل یخ زدن کولر گازی ، گرفتگی در مسیر تخلیه ی آب است  بدین گونه که رطوبت هوا از طریق اواپراتور همراه با گرما جذب می شود لوله تخلیه رطوبت متراکم شده (آب) را باید از سرمای اواپراتور دور کند. اگر لوله تخلیه مسدود شود، آب در نزدیکی کویل اواپراتور محبوس می شود و برفک می زند.

»»محتوای پیشنهادی : برای دریافت قیمت چیلر گرین کلیک کنید.

پیشگیری از یخ زدن کولر گازی

پیشگیری از یخ زدن کولر گازی

روش های پیشگیری از یخ زدگی کولر گازی

شما با رعایت یک سری نکات میتوانید از یخ زدن کولر گازی جلوگیری کنید اما در صورتی نتوانستید مشکل یخ زدن کولر گازی را حل کنید از یک تکنسین جرفه ای کمک بگیرید چون مشکلی نیست که به خودی خود جل شود و در صورتی که این مشکل برطرف نشود دستگاه آسیب جدی میبیند ما در زیر به یک سری نکات اشاره کردیم :

 1. طبق یک زمان بندی مشخص برای تعویض فیلتر کولرگازی اقدام کنید
 2. کویل اواپراتور کولر گازی را مرتب تمیز کنید
 3. از بسته نبودن جریان هوا مطمئن شوید
 4. بررسی فن بلوور و در صورت نیاز تعویض کردن آن
 5. استفاده از حالت فن کولر گازی در زمانی که هوای بیرون منزل سرد است.

محتوای پیشنهادی : برای اطلاعات بیشتر راجع به فن کویل گرین در اصفهان کلیک کنید.

دلایل یخ زدن کولر گازی در زمستان

دلایل یخ زدن کولر گازی در زمستان

بررسی علت یخ زدن کولر گازی در حالت گرمایش (در زمستان)

در این قسمت قصد بررسی علت یخ زدن کولر گازی در زمستان داریم مهم ترین نکته این است که از حالت سرمایش در فصل سرد استفاده نکنید این کار امکان یخ زدگی در قسمت هایی نظیر لوله ها را افزایش میدهد. در زیر دلایل دیگری برای یخ زدن اسپلیت در زمستان نیز اشاره میکنیم :

1- نقص در عملکرد سنسور خارجی

با بروز مشکل در سنسور خارجی و برد دستگاه فرمان برای گرم شدن کندانسور دچار مشکل میشود و در این هنگام کندانسور کولر گازی یخ میزند .

2- نقص در عملکرد فن کندانسور

وقتی روی سیستم گرمایش کمپرسور فعالیت میکند کندانسور سرد میشود و فن بیرونی جریان هوا را وارد میکند تا دمای آن را بالا ببرد در غیر این صورت کندانسور یخ میزند.

3- ایراد در شیر برقی

در اسپلیت هایی که حالت سرمایش و گرمایش دارند شیر برقی وجود دارد که وظیفه ی تغییر مسیر و جابه جایی گاز کولر گازی از وضعیت سرمایش به وضعیت گرمایش را بر عهده دارد اگر این قطعه خراب شود گاز مبرد در حالت گرمایش در کولرگازی عمل نمیکند و دستگاه روی حالت سرمایش باقی مانده و منجر به برفک و یخ زدن کولر گازی خواهد شد.

محتوای پیشنهادی : برای اطلاعات بیشتر راجع به تصفیه هوا گرین کلیک کنید.

اقدام لازم بعد از مشاهده یخ زدن کولر گازی :

اقدام لازم بعد از مشاهده یخ زدن کولر گازی

اقدام لازم بعد از مشاهده یخ زدن کولر گازی :

بعد مشاهده ی برفک زدن اسپلیت برای رها شدن از دست یخ ها باید کارهای زیر را انجام دهید

 • تا زمانی که اپراتور یخ زده از کولر گازی استفاده نکنید چرا که استفاده از دستگاه در هنگام یخ زدگی کمپرسور دستگاه را تحت فشار قرار می دهد.
 • قطع کردن فیوز اسپلیت که میتواند باعث شود سیستم یخ نزند و حتی شروع به آب شدن کند
 • از آنجایی که کمپروسور یک قطعه مهم و گران در اسپلیت است . آسیب به آن میتواند برای شما هزینه آور باشد
 • حتی اگر هوا بیرون گرم باشد ممکن است یک روز برای آب شدن یخ ها لازم باشد دقت کنید به هیچ عنوان از ابزار برای از بین بردن یخ ها استفاده نکنید چرا که این کار به راحتی به قطعات آسیب می زند.
 • زمانی که یخ ها آب شد باید اواپراتور را خشک کنید برای این کار می‌توانید تنها از حوله‌های کاغذی استفاده کنید بعد از آن فیوز را وصل کنید و دستگاه را روشن کنید. همچنین میتوانید برای خشک کردن در حالت فن بدون استفاده از برنامه خاص اسپیلت را روشن کنید.

سوالات متداول

چگونه در زمان یخ زدن کولر گازی عمل کنیم؟

دستگاه را خاموش کنید ، فیوز را قطع کنید و اجازه دهید یخ ها آب شود، قاب پنل را باز کنید و فیلتر ها را تمیز کنید و خشک کنید و در سر جایش قرار دهید اگر مشکل حل نشد با تعمیر کار تماس بگیرید.

دلایل یخ زدن کولر گازی چیست ؟

از عوامل یخ زدن کولر گازی میتوان به کثیف شدن فیلتر و پنل ، کمبود گاز، گرفتگی لوله ها و سرویس نکردن کولر گازی و عدم نصب درست میتواند باعث یخ زدن کولر گازی شود.