چرا کمپرسور کولر گازی داغ می‌کند و می‌سوزد؟

چرا کمپرسور کولر گازی بیش از حد گرم می شود و می سوزد؟ علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی چیست؟ چرا موتور کولر گازی می سوزد؟ اینها رایج ترین سوالاتی است که مشتریان از تعمیرکاران و متخصصان می پرسند و در این مقاله می خواهیم به طور مفصل به علت داغ شدن کمپرسور کولرگازی و دلیل سوختن موتور کولر گازی بپردازیم.

داغ شدن کمپرسور کولر گازی اصلی ترین دلیل از کار افتادن موتور کولر گازی

داغ شدن کمپرسور کولر گازی کولر گازی یکی از دلایل خراب شدن آن است کولر گازی در مکان هایی که در تابستان بسیار گرم و مرطوب است استفاده می شود. برای مثال در مناطق جنوبی کشور نیازی به کولر آبی نیست زیرا هوا رطوبت بالایی دارد و کولر آبی شرایط را دو چندان می کند.

حال تصور کنید در چنین محیطی اگر روزی کولر گازی خراب شود، تحمل گرما را خواهید داشت؟ کمپرسور نقش اساسی در کولر گازی دارد، به گونه ای که حتی یک خطای کوچک می تواند باعث آسیب جدی شود و گرم شدن بیش از حد کمپرسور کولر گازی شود داغ شدن کمپروسور یکی از این مشکلات حاد خواهد بود. اگر برای شما سوال است چیلر بهتر است یا کولر گازی میتوانید با خواندن این مقاله به این موضوع پی ببرید.

محتوای پیشنهادی : کاربرد چیلر جذبی چیست ؟

نحوه تشخیص داغ شدن کمپرسور کولر گازی

کمپرسور در هر وسیله ای مانند قلب انسان است که اگر به درستی کار نکند باعث سوختن دستگاه می شود. به همین دلیل باید در مورد خطاهایی که در کمپرسور رخ می دهد اطلاعات کافی داشته باشیدپ که در صورت وجود کوچکترین مشکل بتوانید آن را برطرف کنید. قبل از اینکه در مورد علل گرم شدن کمپرسور کولر گازی صحبت کنیم، ابتدا باید در مورد علائم گرم شدن کمپرسور کولر گازی صحبت کنیم، زیرا تشخیص به موقع این مشکل به شما امکان می دهد تا از شدت آسیب به آن بکاهید. دستگاه:

 • راندمان کولر کاهش می یابد و نمی تواند محیط را به درستی خنک کند.
 • پانل بیرونی کولر اسپلیت را بررسی کنید. علی رغم این که فن کولر روشن می‌شود، کمپرسور کار نمی‌کند.
 • وقتی کولر گازی را روشن می کنید و بعد از چند ثانیه کولر خاموش می شود این موضوع ممکن است نشانه گرم شدن بیش از حد کمپرسور کولر باشد.

برای خرید بهترین کولر گازی ، اسپلیت گرین در اصفهان کلیک کنید.

نحوه تشخیص علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی

نحوه تشخیص علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی

دلایل داغ شدن کمپرسور کولر گازی

زمانی که کمپرسور کولر گازی داغ شد و علائم فوق را مشاهده کردید باید فورا کولر گازی را خاموش کنید و علت مشکل را بیابید. دلایل گرم شدن کمپرسور کولر گازی در ادامه ی مطلب بررسی میکنیم :

 • فیلتر هوا در کولر گازی کثیف شده است
 • یخ زدگی یا کثیف شدن سیم پیچی کندانسور
 • ولتاژ نامناسب
 • خراب بودن فن
 • کثیف شدن کویل
 • کم شدن عمر کمپرسور
 • کم شدن مبرد
 • ظرفیت نامناسب کولر گازی
 • عدم عایقکاری مناسب
 • عدم کاکرد نادرست فن
 • اختلال در قطعات
 • فیلتر هوا در کولر گازی کثیف شده است

همانطور که می دانید پنل بیرونی کولر گازی در محیط بیرونی نصب می شود، بنابراین آلاینده ها و عوامل خارجی می توانند وارد پنل شوند. یک فیلتر هوا در داخل پانل بیرونی وجود دارد که کمک می کند هوای ورودی به کولر از آلودگی ها پاک می شود و در نتیجه هوای ورودی به ساختمان تمیزتر می شود. این فیلتر بعد از مدتی پر می شود و باید تعویض شود

در صورت عدم تعویض فیلتر هوای کولر، فشار زیادی به کمپرسور وارد می شود و در نتیجه داغ شدن کمپرسور کولر گازی اتفاق می افتد. به همین دلیل است که ما اکیداً توصیه می کنیم که کولر گازی خود نه تنها در هنگام راه اندازی، بلکه در هنگام استفاده نیز تعویض کنید. شما میتوانید نحوه ی تمیز کردن فیلتر کولر گازی را بخوانید.

یخ زدگی یا کثیف شدن سیم پیچی کندانسور

بله درست متوجه شدید! یخ زدگی سیم‌ پیچ ها هم می‌تواند کولر را داغ کند. وقتی سیم پیچ کثیف باشد یا یخ بزند، کولر گازی شما نمی‌تواند حرارت کافی از هوای اطراف بگیرد و دمای هوا به میزانی که باید پایین نمی‌آید و چرخه‌های خنک‌کنندگی بیشتر و بیشتر طول می‌کشند و باعث داغ شدن کمپرسور کولر گازی میشود.

محتوای پیشنهادی : برای خرید و اطلاعات بیشتر راجع به فن کویل گرین در اصفهان کلیک کنید.

 • ولتاژ برق بالا است

متأسفانه به دلیل افزایش مصرف برق در تابستان، فشار زیادی به موتور دستگاه ها وارد می شود. حال اگر ولتاژ افزایش یابد می تواند منجر به سوختن خازن ها و در نتیجه گرم شدن و سوختن کمپرسور کولر گازی شود. البته نصاب کولر گازی در زمانی که قرار است کولر را راه اندازی کنید یک محافظ برق را در پریز قرار می‌دهد تا ولتاژ برق را متعادل کند.اگر میخواهید کار نصب کولر گازی را شروع کنید پس در انتخاب نصاب آن دقت داشته باشید.

 • کویل‌های کندانسور کثیف شده است

برای گرفتن هوای گرم از داخل ساختمان و انتقال آن به بیرون به کویل ها نیاز است. حالا اگر کویل کثیف باشد نمی تواند کار خود را انجام دهد. در این شرایط فشار زیادی به کمپرسور وارد می شود و این امر منجر به گرم شدن کمپرسور کولر گازی می شود.

از آنجا که پانل بیرونی در خارج از ساختمان قرار دارد، ورود آلاینده ها به پنل منجر به کثیف شدن کویل می شود و در طول یک سال، کولر خاموش می شود و استفاده نمی شود و باعث می شود کثیفی، گرد و غبار و سایر مواد زائد بیشتری وارد فن کویل را آلوده کند. بنابراین، قبل از راه اندازی کولر، باید آن را سرویس و تمیز کنید.

محتوای پیشنهادی : برای خرید و دریافت فروش داکت اسپلیت گرین کلیک کنید.

 • عمر کمپرسور کم شده است

هر کمپرسور دارای طول عمری است که به مرور زمان به دلیل کارکرد، باعث کاهش راندمان کمپرسور می شود. در چنین شرایطی وقتی کولر روشن می شود منجر به گرم شدن کمپرسور کولر می شود و به کمپرسور فشار زیادی وارد میشود. در این مرحله باید از یک مهندس خبره کمک بگیرید تا کمپرسور را بررسی کرده و در صورت لزوم این قطعه را تعویض کنید. البته دقت کنید که تعمیرکار از کمپرسور اصلی استفاده کند و نوع تقلبی نصب نکند.

 • میزان گاز در کولر کم شده است میتواند یکی از علل داغ شدن کمپرسور کولر گازی

اساس کار درکولر گازی ، جریان گاز از لوله ها است. این گاز برای خنک کردن هوای ورودی وارد پنل ها شده استفاده میشود و سپس هوای خنک وارد محیط ساختمان می شود. اگر مقدار گاز ورودی کاهش یابد، قسمت های داخلی کولر به خصوص کمپرسور تحت فشار زیادی قرار می گیرد. بنابراین یکی از علل داغ شدن و سوختن کمپرسور کولر گازی همین مشکل خواهد بود.
نکته: یکی از شایع ترین دلایل مشکلات کولرگازی، کم بودن یا نداشتن شارژ کولر گازی است. بنابراین پیشنهاد می کنیم برای بررسی نشتی گاز هوا و شارژ گاز اصلی از یک متخصص خدمات کمک بگیرید.

 • ظرفیت کولر گازی برای متراژ ساختمان مناسب نیست

یکی دیگر از دلیل های داغ شدن کمپرسور کولر گازی ، ظرفیت نادرست کولر گازی است. در هنگام خرید کولر گازی حتما باید متراژ را فروشنده گفته شود. اگر ساختمان بزرگ باشد اما کولری که خریداری می کنید توانایی خنک کردن محیط های کوچک را داشته باشد ، برای خنک کردن فضای بزرگ به دلیل اینکه باید زمان بیشتری کار کند در نتیجه فشار برای کمپرسور زیاد شده و داغ شدن کمپرسور رخ میدهد تنها راه حل این مشکل تعویض کولر است.

محتوای پیشنهادی : برای محاسبه ی ظرفیت کولر گازی کلیک کنید.

میزان گاز در کولر کم شده است یکی از علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی

میزان گاز در کولر کم شده است یکی از علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی

 • کولر گازی به درستی عایق کاری نشده است

زمانی که پنل خارجی نصب می‌شود، باید عایق کاری انجام گیرد تا راندمان خنک کنندگی کولر افزایش یابد. به هر حال در طول سال در اثر نور خورشید، بارش برف و باران، وزش باد و… این عایق پوسیده خواهد شد. حال اگر سرویس کولر گازی انجام نشده و این عایق ترمیم نشود، به دلیل فشار زیادی که به کمپرسور وارد می‌شود منجر به داغ شدن کمپرسور کولر گازی خواهد شد.

هنگامی که پانل بیرونی نصب می شود، برای افزایش راندمان خنک کنندگی کولر، نیاز به عایق بندی است این عایق در برابر نور خورشید، برف و باران، باد و … پوسیده میشود اگر سرویس کولر گازی انجام نشود و این عایق ترمیم نشود به دلیل فشار بیش از حد به کولر ، باعث داغ شدن کمپرسور کولر گازی میشود.شما میتوانید برای خرید وی آر اف کلیک کنید.

 • قطعات داخلی کولر گازی دچار عیب شده است

اگر برخی از قطعات مربوط به کمپرسور آسیب ببینند، کمپرسور دچار فشار می شود. در نتیجه یکی دیگر از دلایل داغ شدن کمپرسور کولر گازی می تواند خرابی سایر قطعات باشد که باعث گرما و سوختن کمپرسور می شود.

 • فن کولر گازی به خوبی کار نمی‌کند

نقش فن در سیستم تهویه مطبوع خنک سازی قسمت های داخلی سیستم تهویه مطبوع می باشد. اگر فن به درستی کار نمی کند یا بسوزد دمای کمپرسور افزایش می یابد. برای اینکه علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی را بررسی کنید همیشه به دنبال نقص در این قسمت نباشید.چرا که ممکن است عیب از چیزهای دیگری باشد. بنابراین، اول از همه بررسی کنید که آیا کولر فن ناسالم است یا خیر. البته فن به ظاهر کار می کند اما به دلیل تاب خوردن نمی تواند عملکرد خوبی از خود نشان دهد و در نتیجه موتور کولر گازی داغ است.

محتوا پیشنهادی : برای اطلاعات بیشتر راجع به چیلر گرین کلیک کنید.

عدم کاکرد فن کولر گازی یکی از عوامل داغ شدن کمپرسور کولر گازی

عدم کاکرد فن کولر گازی یکی از عوامل داغ شدن کمپرسور کولر گازی

جلوگیری از سوختن کمپرسور کولر گازی

کوچکترین مشکل در کمپرسور و قطعات دیگر کولر گازی منجر به داغ شدن کمپرسور کولر گازی و در نهایت باعث سوختن موتور کولر گازی میشود پیشنهاد ما این است که از یک سرویس کار بخواهید کولرگازی را به صورت دوره ای بررسی کنید.

سخن آخر

در بالا به نکات مهم برای داغ شدن کمپرسور کولر گازی اشاره کردیم همچنین گفتیم که اگر راندمان کولر پایین بود و یا اینکه اگر بعد از روشن کردن کولر بعد از چند ثانیه خاموش شد احتمال داغ شدن کمپرسور کولر گازی را بدهید و برای چک کردن آن اقدام کنید ما در نمایندگی گرین یکی از بهترین شرکت های ارائه دهنده انواع کولر گازی هستیم ک شما میتوانید با خیالی آسوده و ارزان تر از هر جایی که فکرش را بکنید محصولات را تهیه نمایید.